Decentraland nedir?

Ethereum blok zincirinde yer alan Decentraland, kullanıcıların içerik ve uygulama oluşturabileceği, bu uygulamaları deneyimleyebileceği ve oluşturulan uygulamalardan para kazanabileceği bir sanal dünya sunmaktadır. Kullanıcılar Decentraland üzerinde arazi satın alarak bu arazileri farklı amaçlar için değerlendirerek para kazanabilmektedir.

2017 yılında gerçekleştirilen 24 milyon dolar değerindeki ilk coin arzından sonra piyasaya sürülen Decentraland, 2019 yılında kapalı betasını başlatmıştır. Şubat 2020’ye gelindiğinde ise sanal dünya kapılarını halka açmıştır.

Decentraland’in temel para birimi MANA’dır. Kullanıcılar MANA ile Decentraland pazarından giyilebilir cihaz, isim ve diğer şeyleri satın alabilir. Bu sanal evrenin arazileri ise LAND tokene karşılık gelir. LAND token, Decentraland’te sahip olunan arazileri temsil eder. Decentraland ERC-721 takas edilemez tokenla temsil edilmekte olan toplamda 90.601 LAND parseline sahiptir. Her bir LAND 100 metrekaredir ve metaverse içerisindeki konumları belirli koordinatlar ile bulunabilir. LAND’lerin takas edilebilmesi mümkün değildir. Ancak kullanıcılar isterlerse LAND token satın alabilir, geliştirebilir veya satabilir.

Metaverse’ün Temsili Decentraland

Gelecekte insanların, başta iş ve eğlence olmak üzere farklı amaçlarla metaverse’ü kullanacağı düşünülmektedir. Decentraland ise günümüzde metaverse olarak gösterilebilecek en iyi örneklerden birisidir.

Hem işletmeler hem de bireyler için tasarlanmış bu sanal evrende, iş olanaklarının yanı sıra eğlenceli aktiviteler de yer almaktadır. LAND sahipleri arazilerine istedikleri şeyi inşa edebilir veya bu arazileri kiraya verebilir. Sonuç olarak LAND sahiplerinin şu anda bile kazanç elde ettiklerini söylemek mümkündür. Diğer kullanıcılar ise Decentraland pazarında MANA tokenleri ile satın alınabilen ürünler yaratarak gelir elde edebilir.

Decentraland DAO

Decentraland hakkında bilinmesi gerekilen bir diğer şey ise bu metaverse’ün merkeziyetsiz kabul edildiğidir. LAND sahiplerinin birleştiği ve gerekli görüldüğünde Decentraland için kararlar aldıkları oluşumun adı ise Decentraland DAO’dur. Bu oluşum içerisinde yer alan hak sahipleri, sanal dünyanın ne şekilde işleyeceğini belirleyebilir.

Decantraland’e genel bir bakış açısıyla bakıldığında, gelecekte sıkça duyulan bir metaverse projesi olacağını söylemek mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to top